Catalog 2023-2024

Staff

Roderick Abdon 
Maintenance Technician

Doug D. Allen 
DFCS Regional Training Coordinator

Rebecca Allen 
Executive Assistant, Office of the President

Oksana Anderson 
Coordinator, Academic Advisor

Tommy Andrews 
Instructional Aide, Adult Education

Taylor Anglin
Admissions Assistant

Shane Argo
Coordinator, Advisement

Felicia Baker 
Admissions Assistant, Student Affairs

Tiffany Barnett
Coordinator, Economic Development

Caroline Beard
Coordinator, WIOA

Conner Beauchamp
Counselor, Financial Aid

Luke Bellew 
Technical Support Specialist, Information Technology

Leshaddrick Bolton
Custodian

Tina Bone 
Coordinator, Student Affairs Elbert Campus

Ronata Boswell 
Custodian

Kimberly Boyer
Technician, WIOA

Lindsey Brooker 
Coordinator, BIT Chair, Student Support Services

Shakina Browner 
Custodian

Cheri Carr 
Asset Management Accountant, Finance and Administration

Janet F. Davidson 
Administrative Assistant, Business, Industry, and Technology

Barbara A. Davis 
Specialist, Business Office

Teresa Duffett
Data Entry Specialist, Student Affairs

Johnifer Echols 
Maintenance Technician

Robert Ervin 
Custodian, Floor Specialist

Janice Fields 
Administrative Assistant, Library

Michael Fleming
Technician, Shipping and Receiving

Jeffrey Fletcher 
Maintenance Supervisor, Walton County Campus

Ricardo Funez 
Maintenance Specialist

Susan Fyffe
Disability Coordinator, Student Support Services

Tamika German 
Accounts Payable Specialist, Finance and Administration

April Giddeons
Cashier, Finance and Administration

George Hall 
Technician, Shipping & Receiving

Elizabeth Heath
Clinical Coordinator/Instructor

John Heyen
Blackboard Instructor, Adult Education

Katrina Hill
Coordinator, Non-Traditional Programs

Joseph Hopkins 
Maintenance Specialist, Evening

Jalisha Howard
Receptionist, Registration and Records

Tammie Hutchinson-Massey
Administrative Assistant, Economic Development

Carla Jackson
Counselor, Financial Aid

LaQuita Jackson 
Security Officer

Satarus Jallah
Supervisor, Custodial

Cindy James 
Research Coordinator, Institutional Effectiveness

Anna Rose Jester 
Coordinator Counselor, Student Support Services

Stephanie Jones 
Student Affairs Assistant

Ellie McCoy King 
Administrative Assistant, Student Affairs

Carlton Latty
Custodian, Walton Campus

Asher Lee
Technician, Financial Aid

Stephony Lewis 
Coordinator, Veteran Affairs Advisement

Olivia Malanoski 
Administrative Assistant, General Education, Online Learning, and Dual Enrollment

Ross Manders 
Technical Support Specialist, Information Technology

Courtney Mattox 
Coordinator, Human Resources

Shelby Maxwell 
Coordinator, Special Populations

Justin McCannon 
Information Systems Administrator

Tracie McGhee 
Coordinator, High School Relations

Becky McKay
Receptionist, Dental Assisting

Carla Michele 
Purchasing Specialist

Coretta Miller
Instructor Coordinator, Adult Education

Shirley Moon 
Coordinator, Financial Aid

Manieka Norman 
Administrative Assistant, Elbert County Campus

Stephen Nowell
Technical Support Specialist, Information Technology

Marvin Nunnally
Coordinator, Economic Development

Michelle O'Laughlin
Enrollment Coordinator, Student Affairs

Pam Paradise 
Administrative Assistant, Life Sciences and Public Safety

Arclethia Parker
Administrative Assistant, Adult Education

Dianna Pearce 
Career Counselor, WIOA

Michele Petee 
Coordinator, Career Academy

Donna Pierce 
Administrative Assistance, Academic Affairs

Levarius Pittman 
Custodian, Day

Ali Reid 
Groundskeeper

Shirley Reid 
Custodian

Hugh David Reynolds 
Coordinator, Academic Support Center

Jermaine Richardson 
Custodian

Andrew Robison 
Coordinator, Center for Teaching and Learning

Kim Rucker
Data Entry Specialist, Student Affairs

Marchelle Massey Sandoval 
Coordinator, Adult Education

Scott Sapera 
Coordinator, Testing Services

Stephanie Savage 
Admissions Specialist, Dual Enrollment

Brandon Segars 
Student Accounts Specialist

Tony Sharpe
Maintenance Technician

Cindy D. Simmons 
Coordinator, President’s Office

Arenzo Sims 
Custodian, Elbert County Campus

Abigail Spratlin-Glamocic
Student Retention Coordinator, Student Affairs

Kennedy Stribling 
Groundkeeper, Elbert County Campus

Mary Katheine Strother
Receptionist, President's Office

Christine Thomas 
Custodian

Crystal Thomas 
Accounts Receivable Specialist, Finance and Administration

Shanice Thomas
Receptionist, Student Affairs (Athens Campus)

Beth Thornton 
Librarian, Distance Education and Outreach Librarian

Teresa Tory 
Student Affairs Assistant, Walton County Campus

Sebrina Vaughn
Administrative Assistant, Finance and Administration

Hillary Watson 
Assessment and Data Specialist, Student Affairs

John Robert White 
Assistant, Registrar Office

Johnny Wilkinson, Jr.
Custodian

Antoine Williams 
Floor Specialist

Daniel Williams 
Custodian

Savannah Williams
Specialist, Financial Aid

Elizabeth Woolridge 
Coordinator, Student Services